Fagi.gr

Θρίαμβος για το ΝΟ Χίου με άμυνα – «γρανίτη»

Εκπληκτικός, καταιγιστικός, θριαμβευτής! Ο ΝΟ Χίου επικράτησε με 9-5 του ΠΑΟΚ στο Ιωνικό Κολυβμητήριο του νησιού πραγματοποιώντας το καλύτερό του ημίχρονο (πρώτο) της τελευταίας διετίας. Το συγκρότημα του Γιώργου Ντόσκα δεν επέτρεψε στον «Δικέφαλο του Βορρά» να σκοράρει για 18:26 από την έναρξη του αγώνα και έχοντας φτάσει σε προβάδισμα 7-0 μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στην τελική επικράτηση. Ο ΝΟΧ απέδειξε πως για ακόμα μία χρονιά θα είναι πολύ δυνατός στην έδρα του, από την οποία δύσκολα θα περάσουν οι ομάδες που θα διεκδικήσουν την είσοδο στα πλέι οφ.

Η ομάδα της Χίου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και τον τερματοφύλακα Αδαμάντιο Μαντή σε μεγάλη ημέρα, αφού πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων. Αυτό ήταν το πρώτο τρίποντο για τους νησιώτες, ενώ ο ΠΑΟΚ υπέστη τη δεύτερή του ήττα και αυτήν μακρυά από το Ποσειδώνιο.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο συγκεκριμένο αγώνα μαζεύτηκαν χρήματα για την θεραπεία του μικρού Παναγιώτη – Ραφαήλ από την Εύβοια που έχει διαγνωσθεί με νωτιαία μυική ατροφία και χρειάζεται το ποσό των 3.000.000 ευρώ προκειμένου να πραγματοποιήσει θεραπεία στη Βοστώνη, ύστερα από την άρνηση του ελληνικού κράτους να παρέχει αυτό το ποσό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΝΟ Χίου πραγματοποίησε εκπληκτικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Στέλιος Μιμίδης σκόραρε από φουνταριστό, ενώ στη συνέχεια δύο γκολ του Κανδιόγλου διαμόρφωσαν το 3-0. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απαντήσει, όμως δεν τα κατάφερε και στην επόμενη επίθεση ο Κουλιεράκης πέτυχε γκολ με ωραία προσπάθεια από φουνταριστό για το 4-0. Αυτό ανάγκασε τον Πάνο Βέργο να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Ο «Δικέφαλος» βελτίωσε το αμυντικό του κομμάτι, αφού δε δέχτηκε άλλο γκολ μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα κι ενώ έπαιξε τρεις φορές με παίκτη παραπάνω (η Χίος έχασε επίσης μια ευκαιρία). Ο Μαντής ήταν «κέρβερος» κάτω από τα δοκάρια της ομάδας του μην επιτρέποντας στους Θεσσαλονικείς να μειώσουν.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε και πάλι με γκολ για το ΝΟ Χίου που δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Ο Καλαργυρός έκανε πέντε τα γκολ της διαφοράς με την ομάδα του νησιού της μαστίχας να είναι προσηλωμένη στην άμυνά της. Οι δύο ομάδες έχασαν ακόμα μία επίθεση σε παραπάνω η καθεμία με τον Στέλιο Μιμίδη να σκοράρει για το 6-0 από ασίστ του Γκίλλα. Ο ΠΑΟΚ έχασε κι άλλη ευκαιρία στον παραπάνω, ενώ ο ΝΟ Χίου δεν μπόρεσε να πάει στο ημίχρονο με επτά γκολ έπειτα από αποβολή του Μπλάζεβιτς και τάιμ άουτ που κάλεσε ο Γιώργος Ντόσκας.

Ο ΠΑΟΚ άλλαξε τερματοφύλακα περνώντας τον Μανθογιάννη στη θέση του Γρηγοριάδη, όμως το προβάδισμα του ΝΟ Χίου έφτασε μέχρι και στα επτά γκολ με τέρμα του Κουρλιάφτη δύο λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με δύο γκολ του Παπάκου για το 7-2 στα επόμενα δύο λεπτά. Μάλιστα ο «Δικέφαλος» έχασε ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ μέσα σε τρία λεπτά και να αποκτήσει κάποιες ελπίδες όταν ο Μαντής απέκρουσε το σουτ του Λέκιτς σε παραπάνω. Στη συνέχεια ο Μπερτόλης διαμόρφωσε το 8-2 με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Ο Παυλίδης μείωσε σε 8-3 στα πρώτα δευτερόλεπτα σε παίκτη παραπάνω, ενώ ο Κεχαλάρης έφερε το παινχίδι στα τέσσερα γκολ (8-4, 5:38 πριν τη λήξη). Ενδιάμεσα οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει ευκαιρία σε παίκτη παραπάνω, ενώ ο Γιώργος Ντόσκας είχε δεχθεί κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Οι Χιώτες έβγαλαν άμυνα με τον Μαντή να αποκρούει σε παραπάνω και ο Κουρλιάφτης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του (9-4). Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια ήταν να περιορίσει το εύρος της ήττας του με τέρμα του Καλαϊτζή από πέναλτι. Σαρησάββας και Καλαργυρός αποβλήθηκαν με αντικατάσταση λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης.