Μεγάλο παιχνίδι στο Ποσειδώνιο με φόντο την παραμονή

Με πέντε παιχνίδια συνεχίζεται η δράση στην Α1 Υδατοσφαίριση των Ανδρών με την διεξαγωγή της 14ης αγωνιστικής καθώς η αναμέτρηση του Ολυμπιακού απέναντι στο ΝΟ Χανίων θα διεξαχθεί την Κυριακή στις 23/2 στον Πειραιά.

Το ενδιαφέρον στρέφεται στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας και στη Θεσσαλονίκη όπου ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον ΝΟ Χίου που μεταδίδεται τηλεοπτικά από το ERT Sports, σε ένα κομβικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες στη μάχη για την παραμονή. Ο «δικέφαλος» του βορρά επιδιώκει την νίκη στο ντεμπούτο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου στον πάγκο του, ενώ οι Χιώτες του Γιώργου Ντοσκα να διπλασιάσουν τις νίκες τους απέναντι στους Θεσσαλονικείς.

Στο Φάληρο ο τοπικός ΑΟΠΦ φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό που προέρχεται από την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ το συγκρότημα του Τεό Λοράντου θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα ώστε να διατηρηθεί στη ζώνη των πλέι οφ.

Από εκεί και πέρα ο Υδραϊκός υποδέχεται τον ελλιπή Εθνικό Πειραιά (σ. τραυματίες Κουτσιαλής, Πρωτοψάλτης), ενώ ο ΝΟ Βουλιαγμένης αντιμετωπίζει τον Πανιώνιο. Οι γηπεδούχες ομάδες επιδιώκουν το θετικό αποτέλεσμα προκειμένου να συνεχίσουν την καλή τους πορεία στο πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενες μια καλή εμφάνιση.

Τέλος ενδιαφέρον αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο Πάρκο Γουδή όπου ο τέταρτος Απόλλωνας Σμύρνης υποδέχεται τον ανεβασμένο ΑΝΟ Γλυφάδας που έχει καλύψει το χαμένο έδαφος και βρίσκεται εντός ζώνης των πλέι οφ.

https://scontent.fath3-4.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/86467855_2531198993800606_845698817431961600_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_ohc=1Y1rxraNlqMAX8fxKVa&_nc_ht=scontent.fath3-4.fna&oh=c7dbd58cf184437b067f2c7482398d95&oe=5ED3506EΑναλυτικά το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής

14:00 ΠΑΟΚ – ΝΟ Χίου Astra Airlines

Διαιτητές: Σταυρίδης, Μπιράκης

Απευθείας τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ

17:30 ΑΟ Παλαιού Φαλήρου – Παναθηναϊκός

Ρέστειο Κολυμβητήριο

Διαιτητές: Κουρτίδης, Δασκαλοπούλου

18:00 Υδραϊκός – Εθνικός Πειραιά

Δημοτικό Κολυμβητήριο Αλίμου

Διαιτητές: Σπανούδης, Βασιλείου

18:00 ΝΟ Βουλιαγμένης – Πανιώνιος

Κολυμβητήριο Λαιμού

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Παϊρακταρίδης

19:00 Απόλλων Σμύρνης – ΑΝΟ Γλυφάδας

Κολυμβητήριο Πάρκο Γουδή

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Κατσώνης

23/2, 11:30 Ολυμπιακός – ΝΟ Χανίων ANEK Lines

Βαθμολογία (13 αγώνες)

  1. Ολυμπιακός 37 (242-74)
  2. ΝΟ Βουλιαγμένης 32 (158-95)
  3. Υδραϊκός 29 (154-120)
  4. Απόλλων Σμύρνης 28 (146-116)
  5. ΑΝΟ Γλυφάδας 21 (110-123)
  6. ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 18 (120-126)
  7. Πανιώνιος 16 (104-109)
  8. Εθνικός Πειραιά 16 (96-133)
  9. ΝΟ Χανίων 12 (117-156)
  10. ΠΑΟΚ 9 (112-141)
  11. Παναθηναϊκός 6 (103-187)
  12. ΝΟ Χίου 6 (81-163)

Επόμενη Αγωνιστική (19/2)

Ολυμπιακός – Υδραϊκός

Παναθηναϊκός – Απόλλων Σμύρνης

ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Βουλιαγμένης

Πανιώνιος – Εθνικός Πειραιά

ΝΟ Χανίων ANEK Lines – ΠΑΟΚ

ΝΟ Χίου Astra Airlines – ΑΟ Παλαιού Φαλήρου

waterpolonews

Follow and like
error0