Σαρωσαν στο 5ο αναπτυξιακό όπεν της ΧΑΝΘεσσαλονίκης

Με τρια μεταλλια επιεστρεψαν οι Χιώτικες αποστολές απο το 5ο αναπτυξιακο open της ΧΑΝΘ, το Χρυσο μετάλλιο πηρε η Βασιλικη Μπουλα στην κατηγορία παγκορασιδων με την  Αντελα Νουρε να τερματιζει 3η και 4η η Φαμπιολα Νουρε  αθλήτριες του Πανιωνιου Χίου. Την 2η θεση στην κατηγορία παμπαιδων πήρε ο Πετρος Λιώτσης του Νηρεα Καρδαμύλων.Ο Γιάννης Κοφινας κατέκτησε την 3η θέση στο Β ταμπλό της διοργάνωσης των παμπαίδων και ο Νίκος Ξενακης (παιδες) κατέκτησε την 23 θέση ανάμεσα σε 75 αθλητες.

Η Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης βρέθηκε με ιδανικό τρόπο και φέτος στην υπηρεσία των νεαρών αθλητών της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, τους τίμησε και τους πρόβαλλε δεόντως. Το κορυφαίο αθλητικό σωματείο πραγματοποίησε αυτό το Σαββατοκύριακο το 5ο αναπτυξιακό τουρνουά του και ενθουσίασε άλλη μια χρονιά τις αποστολές απ’ όλη την Ελλάδα με τις υποδομές, τις συνθήκες και τις παροχές του. Φιλοξένησε τους αγώνες στο εξαιρετικό του γυμναστήριο, το αθλητικό κέντρο Χ.Α.Ν.Θ.-ΗΡΩΝ «Μίμης Τσικίνας» και συγκέντρωσε 244 αγόρια και κορίτσια (έπειτα από 10 απουσίες της τελευταίας στιγμής) σημειώνοντας φετινό ρεκόρ συμμετοχών. Ήταν το 6ο όπεν του προγράμματος στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο και όλα κύλησαν καλά και στο οργανωτικό κομμάτι, καθώς υπήρχε η εγγύηση της έμπειρης από τέτοια events Τοπικής Επιτροπής Βόρειας Ελλάδας της Ε.Φ.Ο.Επ.Α.. Την πρωτιά κατέκτησαν ο Κωνσταντίνος Λυκοστράτης στους Νέους άνδρες, ο Γεράσιμος Πετρής στους νέους, η Χρυσή Φωτιάδου στις νεάνιδες, ο Ευστάθιος Μανωλόπουλος στους παίδες, η Λεμονιά Γκαϊντατζή στις κορασίδες, ο Γιάννη Κούτρα στους παμπαίδες, η Βασιλική Μπουλά στις παγκορασίδες και ο Μάριος Σερίδης στους μίνι παμπαίδες.

Στους παμπαίδες το κοινό παρακολούθησε έναν ακόμη θαυμάσιο τελικό. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Γιάννη Κούτρα (2ο φαβορί) να λυγίζει τον Πέτρο Λιώτση με 3-2 σετ (11-8, 8-11, 8-11, 14-12, 11-8) και να φτάνει στον δεύτερο τίτλο του, Από την άλλη πλευρά ο αθλητής από τη Χίο (Νο 1) κατάφερε να νικήσει στα ημιτελικά τον φετινό πολυνίκη Γιώργο Κοσμά, αλλά έχει σταθεί άτυχος με τέσσερις ήττες σε ισάριθμους τελικούς.

Στις παγκορασίδες κυριάρχησε η 11χρονη Βασιλική Μπουλά. Στην κατηγορία όπου ανέβηκαν στο βάθρο τρεις Χιώτισσες αθλήτριες, κατέβαλλε στον τελικό με 3-1 σετ τη Γεωργία Σπανού (11-5, 11-5, 10-12, 12-10). Αυτή ήταν η παρθενική πρωτιά της για φέτος. Αξιοσημείωτο ότι η Άντζελα Νουρέ άφησε εκτός 4άδας με 3-1 σετ τη Χρυσούλα Καμπουράκη, η οποία έχει φέτος έναν τίτλο στην αρχή της σειράς και μία ακόμη συμμετοχή σε τελικό τον προηγούμενο μήνα.