Η σύνοψη της 5ης Αγωνιστικής στην Α2 Υδατοσφαίρισης Ανδρών

Στην κορυφή και λόγω διαφοράς τερμάτων παρέμεινε ο ΓΣ Περιστερίου που νίκησε με 21-8 την ΠΕΚΕ Βροντάδου. Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων ήταν καλύτερη από την αρχή του αγώνα και με πλουραλισμό στην επίθεση έφτασε σε μεγάλη διαφορά. Από τη μεριά της η ΠΕΚΕΒ έπαιξε ένα ανοιχτό παιχνίδι έχοντας εξ αρχής το ρόλο του αουτσάιντερ.

Νότιος Όμιλος: Η ΝΕΠ το ντέρμπι, τα φαβορί το «βιολί» τους

Η ΝΕ Πατρών ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της Πάτρας, αφού επικράτησε με 10-7 του ΝΟΠ στο κολυμβητήριο «Αντώνης Πεπανός», έχοντας ως πρωταγωνιστή έναν πρώην παίκτη του αντιπάλου της, τον Τάσο Βικάτο που σημείωσε τέσσερα γκολ στην αναμέτρηση. Η ΝΕΠ προηγήθηκε με δύο γκολ του Βικάτου στα πρώτα λεπτά με το ΝΟΠ να μειώνει με τον Πασσά στο 1-2. Το πρώτο οκτάλεπτο έληξε με 1-3 με τους τυπικά φιλοξενούμενους να διατηρούν προβάδισμα 2-3 γκολ σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και να φτάνουν σε μια σπουδαία επικράτηση.

Σεφτέ στις νίκες έκανε ο Ηλυσιακός που νίκησε με 15-3 τον ΝΟ Καλαμάτας με τις δύο ομάδες να μην έχουν βαθμό πριν από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Η ομάδα του Γιάννη Σταύρου δυσκολεύτηκε για ένα οκτάλεπτο κόντρα στους Καλαματιανούς που στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να κοντράρουν την αθηναϊκή ομάδα. Ο Ηλυσιακός είχε πλουραλισμό στην επίθεση και θα επιδιώξει στις επόμενες αγωνιστικές να ανακτήσει το χαμένο έδαφος.

Το 5/5 στο πρωτάθλημα έκανε η ΑΕΚ, επικρατώντας με 14-8 της Τρίαινας Βούλας στο «Αντώνης Δημητρόπουλος» της Γλυφάδας. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την αποβολή χωρίς αντικατάσταση του Αλέξανδρου Καψοκόλη της Ένωσης που άλλαξε τις ισορροπίες για τέσσερα λεπτά. Η ΑΕΚ που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν μπροστά με 3-1 βρέθηκε να χάνει με 3-4, όμως στη συνέχεια ανέκαμψε και έφτασε στη νίκη με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Στελλάτο, Ξενάκη και Τίγκα.

Νότιος Όμιλος:

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΠΕΚΕ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ 21-8.

Οκτάλεπτα: 3-1, 6-2, 6-3, 6-2. ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Παπανικολάου Αλ. 2, Λαδάς 2, Δανούρδης 1, Γερακούδης 2, Κουκουμάκης 4, Αγκόρτσας 3, Κλήμος 2, Τζώρτζης 3, Τσαγκάρης 2.

ΠΕΚΕ Βροντάδου (Γιώργος Μπελέγρης): Φρυδάς 2, Σωτηριανός 1, Βορριάς 1, Κώστας 4.

ΑΕΚ – ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ 14-8.

Οκτάλεπτα: 4-4, 2-1, 2-0, 6-3.

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάνδολος): Ξενάκης Αν. 3, Χατζηδάκης 2, Σάντα 1, Λύκαρης 1, Στελλάτος 4, Τίγκας 3.

Τρίαινα Βούλας (Παναγιώτης Καλογιάννης): Καλαμάρης 1, Τσακιράκης 2, Μαράσογλου 1, Φωτίου 1, Κωνσταντόπουλος Μ. 3.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 15-3.

Οκτάλεπτα: 4-2, 3-0, 3-0, 5-1.

Ηλυσιακός (Γιάννης Σταύρου): Χριστοφίδης 2, Χάλαρης Ι. 1, Αναγνωστόπουλος 4, Λάππας 2, Γούσης 1, Μακαντάνης 1, Τασσόπουλος 1, Μπερτόλης Στ. 2, Ξανθόπουλος 1, Κρανιάς 1.

ΝΟ Καλαμάτας (Στάθης Μπακολιάς): Κουτσιαλής Αρ. 1, Παναγιώταρος 2.

ΝΟ Πατρών – ΝΕ Πατρών 7-10 (1-3, 2-2, 2-3, 2-2)

ΝΟ Πατρών: Κανελλόπουλος Β. 2, Αβαγιανός 2, Πολάτος 1, Πασσάς 1, Νεγκίζ 1

ΝΕ Πατρών: Βικάτος 4, Καρύδης 2, Κανελλόπουλος Γ. 1, Γιαννακόπουλος 1, Πίτσικας 1, Γεωργουλέτης 1