Fagi.gr

Η Σμέρνα κυπελλούχος του 3ου τουρνουά Παλαιμάχων Χίου 2019

Η ΣΜΕΡΝΑ αναδειχθηκε κυπελλούχος του φετινού Τουρνουά Παλαιμάχων Χίου 2019 αφού επικράτησε με 2-0 στον τελικό της Διοργάνωσης, της Αστυνομικής Δ /νσης Χίου. Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, που πραγματοποιήθηκε υπό την παρουσία αρκετών θεατών (100 και πλέον θεατές στις εξέδρες του Φαφαλίειου), η ΣΜΕΡΝΑ επέβαλε το ρυθμό της και επικράτησε με 2-0 της ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ Δ/ΝΣΗ ΧΙΟΥ κατακτώντας σε πανηγυρικό κλίμα το φετινό τρόπαιο παλιαμάχων Χίου. Με ένα συμπαγές και καλά πειθαρχημένο σύνολο η ΣΜΕΡΝΑ, έλεγξε τον αγώνα σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του και με πολυτιμότερο παίχτη τον Βίλδο, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα κατέκτησε δίκαια το κύπελλο της φετινής διοργάνωσης.

Πρώτος Σκόρερ της διοργάνωσης αναδείχθηκε ο Χρήστος Δάνδουλας με πέντε τέρματα και παρέλαβε το σχετικό έπαθλο.
Φωτογραφιες Κ.Ανδρεαδης

Τελικός

ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΧΙΟΥ – ΣΜΕΡΝΑ 0-2 (3/7/2019)

Η ΣΜΕΡΝΑ κυπελλούχος της Φετινής Διοργάνωσης!!!

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, που πραγματοποιήθηκε υπό την παρουσία αρκετών θεατών (100 και πλέον θεατές στις εξέδρες του Φαφαλίειου), η ΣΜΕΡΝΑ επέβαλε το ρυθμό της και επικράτησε με 2-0 της ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ Δ/ΝΣΗ ΧΙΟΥ κατακτώντας σε πανηγυρικό κλίμα το φετινό τρόπαιο παλιαμάχων Χίου. Με ένα συμπαγές και καλά πειθαρχημένο σύνολο η ΣΜΕΡΝΑ, έλεγξε τον αγώνα σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του και με πολυτιμότερο παίχτη τον Βίλδο, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα κατέκτησε δίκαια το κύπελλο της φετινής διοργάνωσης. Ισορροπημένο και δισταχτικό στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι, με προσπάθεια και από τις δύο ομάδες να ελέγξουν το κέντρο και την κυκλοφορία της μπάλας. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή ήρθε στο 5ο λεπτό όταν ο Κυριακούδης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Παϊδούση, ο οποίος απέκρουσε την μπάλα. Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ είχε την δική της ευκαιρία στο 15ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα από δεξιά ο Αγορής βρήκε την μπάλα με το κεφάλι, αλλά αυτή έφυγε άουτ. Στο 18ο Λεπτό ο Δάνδουλας προσπάθησε να απειλήσει με φάουλ αρκετά έξω από την κορυφή της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την οριζόντια δοκό. Ένα λεπτό αργότερα σε φάουλ έξω από την περιοχή για τη ΣΜΕΡΝΑ ο Κυριακούδης εκτέλεσε πολύ έξυπνα συρτά, σημαδεύοντας την αριστερή κάτω γωνιά του τέρματος, αλλά ο Παϊδούσης απέκρουσε με καλή εκτίναξη. Στο 26ο λεπτό η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ λίγο έλειψε να σημειώσει πρώτη γκολ, όταν σε καλή σέντρα του Αγορή, ο Δάνδουλας πήρε την κεφαλιά, ανάμεσα σε δύο αντιπάλους, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε αμφίρροπο με την ΣΜΕΡΝΑ να προσπαθεί να ελέγξει το ρυθμό κα να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην επίθεση, ενώ καλά οργανωμένη πίσω από το κέντρο να ανακόπτει, εύκολα σχετικά, τις επιθετικές προσπάθειες της ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ, η οποία κυρίως με γεμίσματα προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί ατομικές ενέργειες του Δάνδουλα. Τελικά στο 31ο λεπτό η ΣΜΕΡΝΑ εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα της Αστυνομίας, ο Καζάκος έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε τον Βίλδο ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας νικώντας τον Παϊδούση, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του. Το 1-0 ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους σε έναν πολύ ωραίο και ενδιαφέρον τελικό.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε πολύ. η ΣΜΕΡΝΑ έχοντας το προβάδισμα στο σκορ, οργάνωσε ακόμη καλύτερα την αμυντική λειτουργία της, και με πειθαρχία στις θέσεις και κάλυψη των κενών χώρων, οι παίχτες της αντιμετώπισαν με επιτυχία τις προσπάθειες της αστυνομίας να μεταφέρουν την μπάλα στην περιοχή και να ασκήσουν πίεση στον πολύ καλό και σήμερα Πνευματικούδη. Στο 45ο λεπτό ο Καζάκος από πλάγια αριστερά επιχείρησε εξαιρετικό σουτ και ανάγκασε τον Παϊδούση να πέσει στην γωνία του διώχνοντας σε κόρνερ. Στο έξυπνα εκτελεσμένο κόρνερ, ο Βίλδος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με ωραίο πλασέ κάρφωσε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, ανεβάζοντας, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, το δείκτη του σκορ στο 2-0, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του για την κατάκτηση του τροπαίου. Στο 48ο λεπτό η Αστυνομία έφτασε πολύ κοντά στην επίτευξη τέρματος, όταν ο Δάνδουλας με εξαιρετικά εκτελεσμένο φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα στο αριστερό γάμα της εστίας του Πνευματικούδη, η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι, αλλά δεν πέρασε τη γραμμή της εστίας και στη συνέχεια απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς. Με την ψυχολογία στη ύψη οι παίχτες της ΣΜΕΡΝΑΣ διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το υπέρ τους αποτέλεσμα, έκλεισαν ακόμα πιο καλά τους χώρους στην άμυνα τους, και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στο κέντρο δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες για γκολ, όπως στο 50΄όταν το δυνατό ευθύβολο σουτ, έξω από την περιοχή από τον Κυριακούδη, υποχρέωσε τον Παϊδούση σε εξαιρετική εκτίναξη για να αποκρούσει σε κόρνερ, καθώς η μπάλα κατευθυνόταν προς την αριστερή πάνω γωνία της εστίας του. Δύο λεπτά αργότερα με ωραία ενέργεια πάλι ο Κυριακούδης προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με έξυπνο κρεμαστό σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω από την εστία. Στο διάστημα που ακολούθησε η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ προσπάθησε κυρίως με βαθιές μεταβιβάσεις να εκμεταλλευτεί την κινητικότητα των Δάνδουλα, Αγορή και Σαρόγλου, αλλά η πειθαρχημένη και αποτελεσματική άμυνα της ΣΜΕΡΝΑΣ, άντεξε στην πίεση και αντιμετώπισε με επιτυχία όλες τις απειλές προς την εστία της. Έτσι το παιχνίδι κύλισε μέχρι το τέλος, με τη ΣΜΕΡΝΑ να πανηγυρίζει την δίκαιη κατάκτηση του Τροπαίου του 3ου Τουρνουά Παλαιμάχων Χίου για το 2019.

Συνθέσεις:

ΣΜΕΡΝΑ: Πνευματικούδης, Κωνσταντινίδης, Γεωργούλης, Κογιαλός, Γιοβανάκης, Καζάκος (51΄ Φόρας), Βασιλάκης, Κυριακούδης, Κανάριος (62΄Καρύπογλου), Ζαννάκης (65΄Πατελίδας), Βίλδος (58΄ Μικέδης). (Αναπληρ.: Μιχαλιός)

ΑΤΥΝΟΜΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΧΙΟΥ: Παϊδούσης, Μαθιούδης, Μονιός, Μανδάλας (12΄Πνευματικούδης), Στάθης, Κώστογλου, Σκάρας (60΄ Τσούρος), Αγορής, Σαρόγλου, Πάτρας, Δάνδουλας (Αναπληρ.: Λως, Μανιτσούδης, Σαλαγάρας, Κατσαρός)