Fagi.gr

Φινάλε για τον ΝΟΧ εντός με ΟΦΘ το Σαββατο στις 15:00!

Φινάλε για τον ΝΟΧ εντός με ΟΦΘ το Σαββατο στις 15:00!

Με τα παιχνίδια της 22ης αγωνιστικής πέφτει η αυλαία της κανονικής περιόδου στην Α1 Υδατοσφαίρισης των Ανδρών με το ενδιαφέρον να βρίσκεται στη μάχη των πλέι αλλά και στη όγδοη θέση που παλεύουν δύο ομάδες να σωθούν χωρίς τη ψυχοφθόρο διαδικασία των πλέι άουτ.O ΝΟ Χίου/ΑstraAirlines υποδέχεται τον ΟΦΘ στο Ιωνικό Κολυμβητηριο Χίου σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι καθώς οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφ.Ο αγώνας εχει οριστει στις 15:00.

O δεύτερος ΝΟ Βουλιαγμένης αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ΓΣ Περιστερίου που στο πρώτο γύρο είχε κάνει τη μεγάλη έκπληξη επικρατώντας του ΝΟΒ στο Λαιμό.Ο πέμπτος της βαθμολογίας ΑΝΟ Γλυφάδας που έχει ανέβει τις τελευταίες αγωνιστικές αντιμετωπίζει τον ΝΟ Χανίων στη Κρήτη και θέλει τους τρεις βαθμούς προκειμένου να ανέβει στη τέταρτη θέση του πρωταθλήματος μετά την ήττα του Εθνικού Πειραιά από τον Ολυμπιακό. Από τη πλευρά της η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα θέλει να εξαντλήσει τις πιθανότητές για απευθείας παραμονή καθώς βρίσκεται πίσω πέντε βαθμούς από τον ΑΟ Παλαιού Φαλήρου με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Κομβικά παιχνίδια θα διεξαχθούν σε Ποσειδώνιο και Άλιμο όπου ΠΑΟΚ και Υδραϊκός υποδέχονται Απόλλων Σμύρνης και ΑΟ Παλαιού Φαλήρου αντίστοιχα. Η ομάδα του Πάνου Βέργου θέλει να πάρει τους τρεις βαθμούς προκειμένου να ελπίζει για τα πλέι οφ περιμένοντας παράλληλα και τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Από τη πλευρά της η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη θέλει κι εκείνη με τη σειρά της το τρίποντο προκειμένου να μπει στη πρώτη εξάδα, ενώ έχει το πρώτο λόγο σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Θεσσαλονικείς καθώς μετρά δύο νίκες. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Τεό Λοράντου επιζητά τους τρεις βαθμούς προκειμένου να εξασφαλίσει την απευθείας παραμονή.

https://scontent.fath3-4.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/56414043_2277013789219129_540740613109186560_n.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath3-4.fna&oh=14c4022e98bd4899f7f9b5bc01f89590&oe=5D49F8CEΑναλυτικά το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής:

15:00 ΝΟ Χανίων ANEK Lines – ΑΝΟ Γλυφάδας

Εθνικό Κολυμβητήριο Χανίων:Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Κουρέτας

15:00 Υδραϊκός – ΑΟ Παλαιού Φαλήρου

Δημοτικό Κολυμβητήριο Αλίμου:Διαιτητές: Μοίραλης, Σπανούδης

15:00 ΝΟ Χίου Astra Lines – ΟΦΘ ΝΕΟΤΕΧ

Ιωνικό Κολυμβητήριο:Διαιτητές: Κατσώνης, Δασκαλοπούλου

15:00 ΠΑΟΚ – Απόλλων Σμύρνης

Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο:Διαιτητές: Μπουδραμής, Κυράνης Κ.

18:00 ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Βουλιαγμένης

Δημοτικό Κολυμβητήριο Περιστερίου:Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Βόσικας

Εθνικός Πειραιά – Ολυμπιακός 7-19

Βαθμολογία

  1. Ολυμπιακός 66 (359-97)*
  2. ΝΟ Βουλιαγμένης 52 (204-120)
  3. Απόλλων Σμύρνης 48 (192-159)
  4. Εθνικός Πειραιά 34 (184-181)*
  5. ΑΝΟ Γλυφάδας 32 (177-178)
  6. Υδραϊκός 30 (165-179)
  7. ΠΑΟΚ 30 (173-169)
  8. ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 26 (147-168)
  9. ΝΟ Χανίων ANEK Lines 21 (156-188)**
  10. ΝΟ Χίου Astra Airlines 15 (140-237)
  11. ΓΣ Περιστερίου 15 (143-196)
  12. ΟΦΘ ΝΕΟΤΕΧ 0 (107-275)**

*Έχουν ένα παιχνίδι περισσότερο

** Ο αγώνας ΝΟ Χανίων ANEK Lines – ΟΦΘ ΝΕΟΤΕΧ θα διεξαχθεί στις 17 Απριλίου

Πλέι οφ και Πλέι άουτ

Με την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί με τους αγώνες των πλέι οφ και πλέι άουτ.

Στα πλέι οφ μετέχουν οι 6 πρώτες ομάδες της κατάταξης και στα πλέι άουτ οι 4 τελευταίες.

Το πρόγραμμα των αγώνων στα πλέι οφ:

Α’ Φάση

Τα ζευγάρια: 3ος – 6ος (G1), 4ος – 5ος (G2)

Ο 1ος (Ολυμπιακός) και ο 2ος (ΝΟ Βουλιαγμένης) δεν αγωνίζονται σ’ αυτή τη φάση.

Οι αγώνες (2 Νίκες), 3, 5 και 7 (αν χρειαστεί) Μαΐου

Β’ Φάση

Τα ζευγάρια: 1ος (Ολυμπιακός) – Νικητής G(F2)

2ος (ΝΟ Βουλιαγμένης) – Νικητής G(F1)

Ηττημένοι G1 – G2 (θέσεις 5η – 6η)

Οι αγώνες (2 Νίκες), 9, 11, 13 (αν χρειαστεί) Μαΐου

Γ’ Φάση

Τα ζευγάρια: Νικητές F2 – F1 (Τελικός)

Ηττημένοι F2 – F1 (θέσεις 3η – 4η)

Οι αγώνες για τον Τελικό (3 Νίκες), 20, 22, 24, 27 (αν χρειαστεί), 28 (αν χρειαστεί) Μαΐου και για τις θέσεις 3η – 4η (2 Νίκες), 20, 22, 24 (αν χρειαστεί) Μαΐου

Πλέι άουτ

Α’ Φάση

Τα ζευγάρια: 9ος – 12ος, 10ος – 11ος

Οι αγώνες, 3, 5 (αν χρειαστεί), 7 (αν χρειαστεί), 9 (αν χρειαστεί), 11 (αν χρειαστεί) Μαΐου

Σημειώνεται ότι οι ομάδες μεταφέρουν τις νίκες τους από την κανονική περίοδο. Εκείνες που θα συμπληρώσουν 3 νίκες συνολικά, θα παίξουν στη Β’ Φάση (13 Μαΐου), για θέσεις 9η – 10η και οι άλλες δύο που υποβιβάζονται στη Α2 Εθνική, για θέσεις 11η – 12η στη τελική κατάταξη.

Ξεκινάει η Β’ Φάση στους Παίδες

Σε 9 Ομίλους διεξάγεται το ερχόμενο τριήμερο (12-14 Απριλίου) η Β’ Φάση του Παιδικού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης (γενν. 2004).Στους αγώνες συμμετέχει ο ΝΟΧ με αντίπαλες ομάδες την Πετρούπολη ,Α.Ο.Καστελας, Νηρέα Χαλανδίου και ΣΚ Ροη και οι αγώνες θα γίνουν στο Κολυμβητήριο Πετρούπολης και στο Κολυμβητήριο Χαλανδρίου.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

2η αγωνιστική Σάββατο 13/04/2019

ΩΡΑ:13:30ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ

ΩΡΑ: 14:30ΝΟΧΙΟΥ-ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

3η αγωνιστική Σάββατο 13/04/2019

ΩΡΑ:19:30ΣΚ ΡΟΗ-ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΩΡΑ: 20:30ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ-ΝΟ ΧΙΟΥ

4η αγωνιστική Κυριακή14/04/2019

ΩΡΑ: 10:00ΝΟ ΧΙΟΥ-ΣΚ ΡΟΗ

ΩΡΑ: 11:00ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ-.ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ

5η αγωνιστική Κυριακή14/04/2019

ΩΡΑ: 17:00ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΝΟ ΧΙΟΥ

ΩΡΑ: 18:00ΣΚ ΡΟΗ-ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

Δ5
Δ5

Related posts