Fagi.gr

Tα καλύτερα της χρονιάς

Το 2018 μας αποχαιρέτησε εδώ και λίγες ώρες. 364 ημέρες γεμάτες αθλητικές ειδήσεις, που κάποιες από αυτές «αποτυπώθηκαν» από το sportschios, διαβάστηκαν πολύ, «μοιράστηκαν» στα social media, αγαπήθηκαν από εσάς και τώρα σας τις παρουσιάζουμε.

Ιανουαριος :Οι μικτές τις ΕΠΣ Χίου πέρασαν στην επόμενη φάση του πανελληνίου στους αγώνες που είχαν πραγματοποιηθεί στην Χίο, ο ΝΟΧ πέτυχε την νίκη της χρονιάς αφου επικράτησε της Βουλιαγμένης, ενώ ο Συμιριώτης με το χρόνο που έκανε στο Houston βρέθηκε στους κορυφαίους Μαραθωνιοδρόμους για το 2018.

Θριαμβευτική πρόκριση για τις μικτές!(pics & vid)

Ο ΝΟΧ πέτυχε τη νίκη της χρονιάς επί της Βουλιαγμένης!

Εξαιρετική εμφάνιση για Συμηριώτη στο Ηouston

Φεβρουάριος: Ο ΦΟΚ στους Εφήβους κατακτάει το πρωτάθλημα βόλλευ ενώ το 3ο ΓΕΛ Χίου τερματίζει 6ο στην Ελλάδα στο Handball. ΒΑΟΛ και Αιγέας κατέκτησαν το κύπελο Χίου σε άνδρες και γυναίκες, αντίστοιχα, ενώ  η Θύελλα έβγαλε ανακοίνωση στα ρώσικα!

Πρωταθλητής στους έφηβους ο ΦΟΚ (pic)

Στους «6» της Ελλάδας το 3ο ΓΕΛ Χίου!

Κυπελλούχοι Χίου ο ΒΑΟΛ (Ανδρών) και ο Αιγεάς (Γυναικών)

Θύελλα: «Ο αγώνας κατά της διαφθοράς ήρθε στη Χίο;»

Μαρτιος:Η Κανετίδου αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στις νέες γυναίκες και η Καλαργυρου πήρε χρυσό με την Ελλάδα στο Γιουροπα Καπ. Διεξήχθη με επιτυχία το 4th Chios Women’s Run και ο Ολυμπιακός κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας που διεξήχθη στη Χίο. Ο Κανάρης κατέκτησε άλλο ένα πρωτάθλημα, το 9ο, με τη Δάφνη να παίρνει το 10ο κύπελλο στην ιστορία της.

Η Κανετίδου πρωταθλήτρια στις νέες γυναίκες με την Γλυφάδα

4th Chios Women’s Run στις 18 Μαρτίου

Χρυσή η Καλαργυρού με την Ελλάδα στο Γιουρόπα Καπ!

Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός με πρώτο σκόρερ τον Φουντούλη!

Κυπελλούχος 2017-2018 η Δάφνη Δαφνώνα (Pics)

Και μαθηματικά πρωταθλητής 2017-2018 ο Κανάρης!

Απρίλιος:Στο πιγκ-πογκ πρωταθλητής σε ανδρες και γυναίκες ο Παγχιακος Γ.Σ, στο βάθρο ανέβηκαν οι Κυδωνης και Σταυριανος στο παγκοσμιο κυπελλο Ερασιτεχνων, ο Όμηρος κατακτάει το πρωταθλημα στην Β΄Κατηγορία, ενώ ο ΝΟΧ τερματίζει στην 3η θεση στη Α1 Ανδρων στο πολο. 3η θεση στους σχολικούς αγώνες ο Τριπολίτης και η Μαθιουδη, η ΠΑΧ πήρε το πρωταθλημα παίδων και ο Νηρέας αναδεικνύεται πρωταθλητής αιγαίου στο βόλλευ γυναικών. Η Κέλλυ Λουφάκη κατακτάει το Χαλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο Κυπελλο.

O Παγχιακός πρωταθλητής 2017-18 σε ανδρες και γυναίκες

Στο βαθρο Κυδώνης-Σταυριανός στο παγκοσμιο κυπελλο ερασιτεχνών

Πρωταθλητής στη Β’ Κατηγορία ο Όμηρος (pic)

3η θέση Τριπολίτης και Mαθιουδη στους πανελλήνιους Λυκείων

Στην 3η θέση ο ΝΟΧ/ΑstraAirline

Πρωταθλήτριες Αιγαίου οι γυναίκες του Νηρέα Καρδαμύλων (pic)

Η ΠΑΧ πρωταθλήτρια στους παίδες!

Χάλκινο μετάλλιο για την Λουφάκη στο παγκόσμιο κυπελλο

Μαϊος:Ο ΒΑΟΛ παρέμεινε στη Γ’Εθνική, πρωταθλήτριες οι Γυναίκες του Αιγέα και πρωταθλητης στους άνδρες ο ΦΟΒ για 3η φορά. Στη Β’ πρωταθλητής το Πανεπιστήμιο ενώ οι Μικτές έκαναν το 3 στα 3 στο αναπτυξιακό πρωτάθλημα.Το Κλασσικο/Ενωση κατακτάει το πρωταθλημα Νέων.

Εγραψε ιστορία ο ΒΑΟΛ Χίου (pic)

Πρωταθλητής 2017-18 στις γυναίκες ο Αιγέας

3 στα 3 για Μικτές Χίου (pic)

Πρωταθλητής Α’Ανδρων ο ΦΟΒ

Πρωταθλητής Β’Ανδρών 2017-18 το Πανεπιστήμιο

Πρωταθλητής Νέων το Κλασσικό/Ενωση

Iουνιος:Ο Γιάννης Φουντούλης κατακτάει το πρωτάθλημα Ευρώπης με τον Ολυμπιακό και οι Γυναίκες του Νηρέα λενε ΝΑΙ και παίρνουν το εισιτήριο για την Α2 Γυναικών. Ο Μερούσης διαμαρτύρεται για την μη συμμετοχή του στην Εθνική απο τους Ευρωπαικούς αγώνες, ενώ ο Καρπουζλής κατακτάει χρυσό μετάλλιο και ο Δημητριαδης χάλκινο.

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Φουντούλης (pic&vid)

΄΄ΝΑΙ΄΄ ο Νηρέας Καρδαμύλων στην Α2 βολεϊ γυναικών

«Έκρηξη» Μερούση: «Απαξιώνεται η προσπάθεια μου»

Χρυσός ο Καρπουζλής, χάλκινος ο Δημητριάδης

Ιουλιος: Η Κανετίδου με την ομάδα τις Γλυφαδας αναδεικνύεται και πρωταθλητρια νεανίδων ενώ ο ΝΟΧ τερματίζει 3ος στους παίδες, 2ος στους εφήβους και οι γυναίκες του ΝΟΧ στην 3η θεση της Α2. Στον ΠΑΣ Γιαννινα ο Ξύδας, την άνοδο πήραν οι Γυναίκες του Παγχιακου στο πιγκ-πογκ ενω ο Μπουμπαρης του chiosmtb τερματίζει στην 3η θεση σε αγώνες enduro.

Πρωταθλήτρια Ελλάδας ξανά η Κανετίδου!

Στον ΠΑΣ Γιαννινα ο Ξύδας

3η θέση ο Μπουμπαρης(chiosmtb) στο Dark Forest Enduro(pic)

3η θεση στο πανελλήνιο οι παίδες του ΝΟΧ

¨Άνοδος¨ στην Α2 Γυναικών για Παγχιακό Γ.Σ

Ναυτικος Ομιλος Χίου: 2η θέση οι έφηβοι , 3ες οι γυναίκες

Αύγουστος:Ο Μάριος Πρέλιας γίνεται ο 2ος ποδοσφαιριστής που θα αγωνιστεί στον Ολυμπιακό μετα τον Γιώργο Ξυδα. Πρωτιές στην Regatta 2018 για τα χιώτικα σκαφη και με επιτυχία ο 7ος ημιμαραθωνιος Χίου.

Στον Ολυμπιακό ο Μάριος Πρελιάς

1ο το Dragon, 2ο το Code Zero Mastihashop στην Regatta 2018

Μεγάλη επιτυχία ο 7ος ημιμαραθώνιος Χίου (pics&vid)

Σεμπεμβριος:Πρωταθλητές Ευρωπης Γκιουβέτσης και Αγιωργουσης ενώ πήρε μεταγραφή για τον Ολυμπιακό στις γυναίκες η Κανετίδου. Κυριάρχησαν στους 51ους βαλκανικους αγωνες που εγιναν στην Χίο οι Έλληνες.

Πρωταθλητές Ευρώπης Γκιουβέτσης-Αγιωργούσης

Κυριάρχησαν οι Έλληνες στους 51ους Βαλκανικούς αγώνες (pic&vid)

Στον Ολυμπιακό η Ελένη Κανετίδου!

Οκτώβριος:Με επιτυχία ο συλλογος »Ποδηλατες Χίου »αγωνα για την Κιβωτο του Αιγαίου, 27 μετάλλια στους Αιγαιοπελαγίτικους για τους Χιώτες και ήττα στον φιλανθρωπικό αγωνα ποδοσφαιρου ανάμεσα σε διεθνης και Χιώτες.

3ο CCR που έγινε για την Κιβωτό του Αιγαίου

27 μετάλλια στους 30ους Αιγαιοπελαγίτικους αγώνες(pic&vid)

Με ανατροπή οι διεθνείς τους Χιώτες (Pics)

Νοεμβριος:2η θεση ο Μερουσης και 58 Χιώτες στον 36ο Μαραθώνιο Αθήνα, δυο χρυσά για τους ποδηλάτες στην Τουρκια και η 1θεση το code zero-mastihashop στο χειμερινό κύπελλο.

Δύο Χρυσά για τους Χιώτες ποδηλάτες στο Veloturk Gran Fondo Cesme

58 Χιώτες έτρεξαν στον 36ο Μαραθώνιο Αθήνας

1η θεση το Code Zero-Mastihashop στο Χειμερινό Κύπελο Σμύρνης(vid)

Δεκέμβριος:Σε φιλανθρωπικό τουρνουά για τον Σύλλογος Αυτισμού Χίου την 1η θεση η 96 ΑΔΤΕ, 3 χιωτες του ΧΟΜ πρώτες θέσεις στο πανελληνιο Μπριτζ με διπλο μεσα στο ΣΕΦ ολοκλήρωσε την χρονια ο ΒΑΟΛ Χίου και ανακοίνωση προεδρου Αιολικου για Γ’ Εθνικη ποδοσφαίρου.

1η θέση η 96 ΑΔΤΕ στο F4 της αγαπης (vid)