Με σπουδαία ανατροπή στους ”4” του κυπέλλου η Μικρασιατική

Παιχνίδι των ανατροπών θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η αναμέτρηση της Μικρασιατικής με τον Άτλα, στο δημοτικό στάδιο Χίου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αναστασίου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά η ομάδα του Νεοχωρίου με τρία συνεχόμενα γκολ (Νέλα, Γιακούμας 2) πήρε κεφάλι στο σκορ με 1-3. Οι παίκτες του Τσατσαρώνη όμως πέτυχαν την δική τους ανατροπή και με τέρματα των Φεγγουδάκη, Φαφαλιού και Σκανδάλη πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 4-3. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι και οι “κιτρινόμαυροι” πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου Χίου, εκεί που βρίσκονται ήδη Όμηρος, Δάφνη και Καλαμωτή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του αγώνα δημιουργήθηκαν επεισόδια, με θύματα τον προπονητή της Μικρασιατικής Χριστόφορο Τσατσαρώνη, τον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων Σκανδάλη, αλλά και τον πατέρα του (αποχώρησε με ασθενοφόρο), με τα πνεύματα να έχουν οξυνθεί πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

3′ Σέντρα του Μοσχούρη στο 2ο δοκάρι για τον Αναστασίου που με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τη Μίκρα (1-0)

5′ Σέντρα σουτ του Χατζηλάμπρου Δ. διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Γωνιάς

8′ Εκτέλεση φάουλ του Χατζηλάμπρου Δ. σταματάει στο οριζόντιο, στην επαναφορά ο Γωνιάς αποκρούει το σουτ του Μαντέλου και στη συνέχεια ο Νέλα με προβολή ισοφαρίζει για τον Άτλα (1-1)

15′ Πέναλτι για τον Άτλα, με τον Σίμο να ανατρέπει τον Νέλα μέσα στην περιοχή

16′ Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Γιακούμας που ευστοχεί (1-2)

23′ Εκτέλεση φάουλ του Παλαύρα περίπου από το κέντρο του γηπέδου, παίρνει την πρώτη κεφαλιά ο Πρωάκης έξω από την περιοχή και με δεύτερη κεφαλιά ο Γιαούμας σημειώνει το τρίτο γκολ για τον Άτλα (1-3)

28′ Σουτ του Παντελίδη έξω από την περιοχή αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ ο Κουνέλης

29′ Μετά από κόρνερ ο Γιούρα πιάνει την κεφαλιά από καλό σημείο που καταλήγει στην αγκαλιά του Κουνέλη

32′ Μειώνει η Μίκρα με καρφωτή κεφαλιά του Φεγγουδάκη μετά από σέντρα του Μοσχούρη (2-3)

34′ Σουτ του Φεγγουδάκη έξω από την περιοχή, ο Φαφαλιός παρεμβάλλεται στην πορεία της μπάλας και με προβολή φέρνει το ματς στα ίσια (3-3)

41′ Σουτ του Νέλα από το ύψος της περιοχής αποκρούει ο Γωνιάς

43′ Ωραίος συνδυασμός Φαφαλιού με Σκανδάλη με τον δεύτερο να πλασάρει και να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του (4-3)

47′ Ο Σκανδάλης στρώνει στον Φαφαλιό μέσα στην περιοχή που κάνει το σουτ αλλά αποκρούει ο Κουνέλης

55′ Εκτέλεση φάουλ του Παλαύρα ο Τσέμι από πλεονεκτική θέση μέσα στη μικρή περιοχή στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ

64′ Ο Καραμαούνας με κάθετη πάσα βγάζει τετ α τετ τον Γιακούμα αλλά τον σταματάει ο Αναστασίου τελευταία στιγμή

70′ Σέντρα σουτ του Μοσχούρη διώχνει σε κόρνερ ο Κουνέλης

75′ Κόρνερ του Σκανδάλη, ο Παντελίδης αφύλαχτος μέσα στην περιοχή πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ

82′ Σουτ του Νέλα από πλάγια θέση, η μπάλα περνάει λίγο άουτ

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ: Γωνιάς, Μοσχούρης, Γιούρα, Λοΐζος (58′ Μηναδάκης (86′ Οταμπασίδης)), Σίμος, Μπουλαζέρης, Σκανδάλης (83′ Οικονόμου), Φεγγουδάκης, Παντελίδης, Φαφαλιός, Αναστασίου

ΑΤΛΑΣ: Κουνέλης, Τσέμι, Σίμος (45′ Καραμαούνας), Παλαύρας, Πρωάκης (69′ Ράιος), Καραμανώλας (77′ Λυμπερόπουλος), Νάση, Χατζηλάμπρου Δ., Γιακούμας, Νέλα