Τρεις βαθμοί για Δάφνη, Ατρόμητο και Ηρακλή

Στο Πυργί, η Ελάτα κρατούσε τον βαθμό της ισοπαλίας μέχρι το 85ο λεπτό με αντίπαλο την Δάφνη, αλλά ο Σεζένιας έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με πέναλτι που κέρδισε ο Παπαλάνης και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος. Το 1-1 (σκορ ημιχρόνου) για την Ελάτα σημείωσε ο Πιλαβάς, μετά από εκτέλεση φάουλ του Άγγελου Κούτσουρα. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Μονιός εκτέλεσε κόρνερ και ο Ζαμπετάκης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για επιθετικό φάουλ πριν το γκολ. Το 2-2 για Ελάτα σημείωσε ο Σαραντάκης λίγο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, μετά από πάσα του Φόρσου. Το 2-3 για την Δάφνη έγινε στο 85ο λεπτό μετά από κάθετη μπαλιά του Ζαμπετάκη στον Σεζένια που πλάσαρε εύστοχα τον Κούτσουρα.

ΕΛΑΤΑ: Κούτσουρας Γ., Γιασεμής, Καρακώστας, Κικιλής, Κοντογιώργης, Κατσίπης (Αλεξόπουλος), Κούτσουρας Α., Πάρος, Πιλαβάς (Σαραντάκης Θ.), Κούτσουρας Δ., Φόρσος

ΔΑΦΝΗ: Παϊδούσης, Κουϊμάνης, Μαμούνας Μ. (Σγουράκης), Σκούφαλος, Ελευθερίου, Γαλανόπουλος (Μπουμπάρης), Σεζένιας, Μονιός, Παπαλάνης, Ζαμπετάκης, Παπαγιάννης (Πουλιός)

Μόνος τέταρτος ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Μικρασιατικής από τον Όμηρο και έμεινε μόνος στην 4η θέση της βαθμολογίας, αφού επικράτησε άνετα του Βαρβασιακού με 6-1, πετυχαίνοντας την 5η συνεχόμενη νίκη του. Το 1-0 για την ομάδα του Στέφανου Παπαθεοδώρου πέτυχε ο Γκιάλης, μετά από πάσα του Καρανικόλα. Το 2-0 έγινε από τον Στέφανο Μουλάκη, μετά από λάθος του τερματοφύλακα του Βαρβασιακού, Ανδρεάδη στο σουτ του Γκιάλη, ενώ το 3-0 (σκορ ημιχρόνου) σημείωσε ο Σταματελόπουλος με ωραίο τεχνικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Σταματελόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ο Μουλάκης με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο γάμα του Ανδρέαδη, σημειώνοντας το 4-0. Το 5ο γκολ για τον Ατρόμητο πέτυχε ο Κώστας Νύκτας από κοντά μετά από σέντρα του Ναραγιάν, ενώ ο Π.Σούκας λίγο αργότερα κέρδισε πέναλτι από τον Ανδρεάδη, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μουλάκης που σημείωσε χατ-τρικ. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με πλασέ του Μπαλίου, μετά από πάσα του Ντεμίρι.

Νίκη μετά από καιρό για τον Ηρακλή

Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ηρακλής, αφού επικράτησε 3-0 της Καλαμωτής. Η προηγούμενη νίκη της ομάδας των Θυμιανών είχε σημειωθεί στις 30 Σεπτεμβρίου με αντίπαλο τις Καρυές, με 3-0, για την 3η αγωνιστική της Α΄Κατηγορίας. Με αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 10η θέση της βαθμολογίας με 8 βαθμούς, ενώ από την άλλη η ομάδα του Χατζηδάκη γνώρισε την 3η συνεχόμενη ήττα της και βρίσκεται στην 6η θέση με 16 βαθμούς. Το 1-0 για την ομάδα του Σταμάτη Ξύδα πέτυχε ο Τακτικός στο 40′, με τον Γιώργο Ξύδα να σκοράρει το 2ο γκολ της ομάδας του λίγο πριν την λήξη των πρώτων 45′, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε και το τελικό 3-0 στο τέλος του αγώνα. Από τους φιλοξενούμενους αποβλήθηκε ο Τριανταφύλλου με 2η κίτρινη κάρτα στο πρώτο ημίχρονο.