Άνετα ΒΑΟΛ και Όμηρος, δυσκολεύτηκε ο ΦΟΒ

Την τρίτη του νίκη σε τέσσερα παιχνίδια πέτυχε σήμερα στα Καμπόχωρα ο Όμηρος Καλλιμασιάς απέναντι στον ΝΟΘ με 77-36 και έτσι εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Μπόλια μπήκαν δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου με σφιχτή άμυνα κατάφεραν να δεχτούν το πρώτο καλάθι από τον ΝΟΘ μετά από 8 λεπτά παιχνιδιού με το σκορ να δείχνει 17-0. Οι παίκτες του Παΐδα στο 2ο δεκάλεπτο προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν να μειώσουν λίγο τη διαφορά που στο τέλος του ημιχρόνου έμεινε στο 32-19. Στη συνέχεια το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τον Όμηρο να πετυχαίνει εύκολα καλάθια μετά από αιφνιδιασμούς και να μεγαλώνει συνεχώς τη διαφορά που σταμάτησε στο τελικό +41. Για τους νικητές Λεγάτος και Στακιάς σημείωσαν τους περισσότερους πόντους για την ομάδα τους, ενώ για τον ΝΟΘ ο Κακάτσιος μόνο σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 20-04, 12-15, 31-06, 14-11

ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας-Λουκάς): Φεγγουδάκης 7, Ανδρεάδης 2, Χορμοβας 6, Λεγάτος 25(1), Μυλιόρδος 1, Μακρίδης 4, Ζηλανακης, Νακοπουλος 6, Φουντουλακος 4, Γανιαρης, Στακιας 22

ΝΟΘ (Νομικός-Παΐδας): Παπαδοπουλος, Βαβακας 2, Ζαφειριου 3, Μενδωνης 2, Κακατσιος 10, Γιαννουλας, Καλαμαρης 3(1), Απέσσος 2, Ταβλαριδης 5, Μπουσης 6, Μπακλης 3

ΒΑΟΛ-ΑΙΓΕΑΣ 115-52

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε στο Βούρειο ο ΒΑΟΛ επί του Αιγέα με 115-52 και μάλιστα πέτυχε και την πρώτη του “κατοστάρα” στο φετινό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και από νωρίς έδειξαν τα δόντια τους και τις διαθέσεις τους απέναντι στον ανήμπορο να ακολουθήσει Αιγέα. Ρεκόρ στο σκοράρισμα για τους παίκτες του Βούλικα πρέπει να θεωρηθεί στο 1ο δεκάλεπτο αφού σημείωσαν 37 πόντους. Την ίδια επιθετικότητα είχαν όμως και στο υπόλοιπο παιχνίδι όπου διεύρυναν συνεχώς τη διαφορά που σταμάτησε στο +63. Χατζηλάμπρου, Ντεροχωρεσιάν και Κατσούρης ήταν ασταμάτητοι επιθετικά για τον ΒΑΟΛ, ενώ από τους παίκτες του Γιασεμή ο Χατζαργυρός τελείωσε με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 37-15, 63-23, 93-33, 115-52.

ΒΑΟΛ (Βούλικας-Συμιακάκης): Μπίτσι 2, Τσουκάλης 6, Σακελλάρης 6, Σουλίκας 6, Ντεροχωνεσιάν 25, Καλαμάρης 3, Χατζηλάμπρου 25(6), Κατσούρης 17(2), Μιχαλιός 2, Τροβάς 10, Καλιμανάς 6(2), Μπουμπάρης 4.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής): Χατζαργυρός 13(2), Σερέπας 2, Αλοιμονάκης 6, Βαλανιδάς, Μιμίδης 6, Βαγιάνος 5, Μπλάτζιος, Τσιλίμης 7, Ψύλλος 5, Ζουμής 6, Μαρδάς 8.

ΦΟΒ-ΚΟΦΙΝΑΣ 64-52

Την πρώτη του νίκη πέτυχε σήμερα ο ΦΟΒ απέναντι στον Κοφινά με 64-52 στο Βούρειο. Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν δυνατά στο πρώτο μέρος σε αντίθεση με τον Κοφινά που πατούσε πιο καλά στο γήπεδο και βρέθηκε μπροστά στο σκορ από νωρίς με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 13-16 υπέρ του. Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο με τον ΦΟΒ να παραμένει άστοχος και να τελειώνει το ημίχρονο με σκορ 26-28. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, έτρεξαν τον Κοφινά και με αιφνιδιασμούς ξέφυγαν στο σκορ με το 3ο δεκάλεπτο (48-39), που ήταν και το καθοριστικό, να βρίσκει μπροστά την ομάδα του Αμέντα-Μπατή και στο τέλος οι παίκτες του ΦΟΒ να παίρνουν το ροζ φύλλο. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Λαζαρίδης, ενώ για τον Κοφινά οι Χατζηλάμπρου και Καραματσούκης.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 13-12, 22-11, 16-13

ΦΟΒ (Μπατής): Αργυρούδης 6(1), Εσκίδης 4, Πασπαλάς 6(1), Πλατής 4, Μοσχούρης 5, Χαμέτης 10, Λαζαρίδης 19(2), Στάθης 11

ΚΟΦΙΝΑΣ (Δέδες): Μεστούσης 2, Μπενέτος 8, Χατζηλάμπρου 11(1), Μοσχούρης 8, Καραμανής 4(1), Καραματσούκης 11(1)